Jak obliczać zapotrzebowanie na kruszywo?

W dzisiejszym blogu poruszymy temat sposobu obliczania zapotrzebowania na kruszywo. Temat dla jednych prozaiczny, jednakże z uwagi na powtarzające się zapytania w naszych kontaktach postanowiliśmy go krótko przybliżyć.

Wszelkiego rodzaju prace budowlane bezsprzecznie wiążą się z potrzebą zakupu różnego rodzaju kruszywa. Każda z faz posadowienia budynku począwszy od wymiany gruntu na działce po usypanie ścieżki w przydomowym ogrodzie zawsze rozpocznie się od ustalenia, ile tak na prawdę potrzebujemy tego materiału?

Możemy powierzyć te obliczenia ekipie budowlanej, jednakże analizując przyszłe wydatki warto spojrzeć własnym okiem na to jaką część budżetu przeznaczymy na kruszywa lub w sytuacji, gdy sami prowadzimy mniejsze prace remontowo-budowlane lub ogrodowe.

Spoglądając na wzrosty cenowe na rynku budowlanym wielką nierozwagą byłoby nie pochylić się nad tym tematem. Komu z nas potrzebna jest nadwyżka piasku jaka pozostanie, po błędnie obliczonym tonażu na zasypanie fundamentów? Zostaniemy z górką kruszywa, które jest zbędne, a czasami wręcz jego zaleganie uniemożliwi dalsze prace budowlane. Takie błędy zamrażają nam budżet inwestycyjny, a jak wiemy czas budowy to okres, gdzie funduszy nigdy za wiele. Dlatego planując zakup materiałów sypkich, warto poznać zasady obliczeń i współczynniki jakie im towarzyszą.

Chcąc obliczyć, ile potrzebujemy kruszywa musimy znać podstawowe dane, które pozwolą nam na te obliczenia. Są to:

  1. Metraż powierzchni, czyli szerokość i długość liczona w metrach
  2. Głębokość wykopu liczona w metrach
  3. Rodzaj zastosowanego kruszywa

Dla uproszczenia prac budowlanych przyjęto 1,7 t / m3 jako uśredniony współczynnik tonażowy. Dla bardziej precyzyjnych w tabeli poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane kruszywa i ich współczynniki.

RODZAJ KRUSZYWAWSPÓŁCZYNNIK t / m3
piaski1,5-1,6
piaski zasypowe, zagęszczalne1,8-2,2
żwiry, otoczaki1,6-1,7
Kora kamienna1,6
grysy1,4-1,7
mieszanki dolomitowe1,7-1,8
mieszanki granitowe1,7-1,9
ziemia ogrodowa1,5-1,7
pofrez asfaltowy2,0-2,5
gruz budowlany1,5-2,50
tłuczeń recyklingowy1,7-1,8
odsiew stabilizacyjny1,6-1,8

Przedstawione dane mają charakter poglądowy. Rzeczywisty tonaż może się różnić w zależności od składu mineralnego, miejsca pochodzenia, nasiąkliwości na wodę i samą wilgoć.

Przykładowe obliczenie zapotrzebowania na kruszywo

Chcemy zasypać wykop, który będzie podbudową pod nasz podjazd. Ustaliliśmy, że użyjemy do tego tłuczeń betonowy recyklingowy.

Nasze dane:

  • Szerokość wykopu 3 m
  • Długość wykopu 20 m
  • Głębokość wykopu 0,5 m

Obliczenia:

3 m x 20 m x 0,5 m = 30 m3 (objętość wykopu ujęta w m3)

30 m 3 x 1,1 (przykładowy współczynnik zagęszczenia) = 33 m3

33 m3 x 1,7 (współczynnik t/ m3) = 56,1t

Z naszych obliczeń wynika, że zapotrzebowanie wyniesie ok. 56,1 tony.

Ważnym elementem naszych obliczeń jest współczynnik zagęszczenia, który zależny jest od rodzaju zastosowanego materiału, jak i samych sposobów jego zagęszczania. Większy będzie dla materiałów, które zagęszczamy mechanicznie (pospółki, piaski zasypowe), mniejszy zaś do kruszyw typu grysy czy grube tłucznie.

Obliczone w ten sposób zapotrzebowanie pozwoli nam zoptymalizować zakupy. Jeżeli jednak nie mamy ochoty zagłębiać się w obliczenia zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy specjalistów. Czekamy na Państwa telefony, zapytania mailowe i wizyty w naszych centrach sprzedaży. Nasi pracownicy z chęcią przeprowadzą z Państwem niezbędne obliczenia, doradzą w kwestii gatunków kruszyw, sposobach ich zagospodarowania jak i dokonają wstępnej wyceny.

Autor: Katarzyna Kłos

www.simnat.pl              

662 978 978

biuro@simnat.pl